Działania wolontariatu na 162% w marcu

W dniu 13.03. 2017 r. odbyło się trzecie szkolenie wolontariuszy na 162%. Podczas spotkania pani Maria Śmigla (pani plastyk) zaprezentowała wykład na temat Art – terapii. Określiła techniki pracy z dziećmi np.: malowanie 10-ma palcami ciepłą farbą lub kisielem, śmieciosztuka, sztuka iluzyjna Street Art., malowanie dłoni farbami do ciała, sztuka złudzenia optycznego. Zwróciła uwagę na  wykorzystanie materiałów takich jak: filc, wełna wyczesana, mozaika i glina jako dobry materiał do pracy z dziećmi. Pani Maria podkreślała terapeutyczny wpływ sztuki na dzieci chore lub nadpobudliwe emocjonalnie. Na koniec przedstawiła pokaz multimedialny prac plastycznych w wyżej wymienionych technikach. Wykład pani Marii miał na celu zainspirowanie wolontariuszy, do podejmowania własnych działań na rzecz dzieci uczęszczających do świetlicy z którymi pracują na co dzień.

Wolontariusze wraz z dziećmi ze świetlicy tworzyli wspólnie wiosenne drzewo na tablicy głównej świetlicy dolnej. Efekt długotrwałej pracy wyszedł świetnie.

Świętowaliśmy Dzień Kobiet. Wszystkie wolontariuszki oraz dziewczynki uczęszczające do świetlicy miały okazję nauczyć się wykonywać kolczyki. Pani Marta Kudła uczyła w jaki sposób stworzyć tą piękną biżuterię.

Wolontariusze nadal prowadzą różnorodne zajęcia w świetlicach. Oprócz zabaw integracyjnych, prowadzą również zajęcia tematyczne. Wolontariuszki przeprowadziły bardzo ciekawą lekcję na temat patyczaków. Gabrysia przyniosła również żywe okazy. W świetlicy dla dzieci młodszych przeprowadziła zabawę dostosowaną do wieku dzieci polegającą na zgadywaniu ilości patyczaków w słoiku. Dzieci słuchały z ogromnym zainteresowaniem i dobrze się bawiły.

Najpilniej pracujący i wyróżniający się wolontariusze  otrzymali nagrodę w postaci uczestnictwa w warsztatach plastycznych z panią artystką piszącą pracę doktorską.

Wolontariuszki nauczyły się wykonywać papier czerpany. Swoją wiedzę mogą wykorzystać w swojej pracy wolontariackiej.

Wolontariusze wraz z dziećmi uczęszczającymi do świetlicy uczestniczyli w akcji szkolnej pt.” Ruchliwy Tydzień”. Wykonywali plakaty pt.” Ruch w szkole” oraz „ Ruch w świetlicy”. Które zostały zawieszone przy stołówce szkolnej. Następnie  każda grupa tworząca plakat,  prowadziła ćwiczenia gimnastyczne dla pozostałych dzieci.

Zaangażowaliśmy się także w akację charytatywną organizowaną przez Zespół ds. Charytatywnych. Zbieraliśmy żywność na Święta Wielkanocne dla ubogich rodzin z naszej szkoły. Wolontariusze tradycyjnie zbierali materiały żywnościowe z klas dwa razy dziennie.

W Świetlicy Dolnej pomogliśmy wykonać gry przestrzenne dla wymagających dzieci z klas 3 i 4. Było to olbrzymie „ Kółko i krzyżyk”, „ Rzucane kółka” oraz ping – pong z talerzy jednorazowych. Gry zrobiły furorę. Zwykłe „Kółko i krzyżyk” dostarczyło tego, co dzieciom w świetlicy najbardziej brakuje – ruchu. Zwykły karton oraz pomalowane rolki z papieru toaletowego oraz kółka i zabawa gotowa. Stoły w świetlicy zamieniły się w stoły do ping – ponga stworzonego ze zwykłych jednorazowych talerzy. Chętnych do gry było wielu.

Należy też wyróżnić wolontariuszy, którzy uczyli dzieci nowych zabaw. Wolontariuszki z determinacją tłumaczyły skomplikowaną grę w „Mafię”, choć dzieci miały problem w zrozumieniu jej zasad. Udało się i dzieci bawiły się świetnie. Inne wolontariuszki zaproponowały w świetlicy dla dzieci najmłodszych, grę w „ Rekina”. Gra rozwijała wiedzę o świecie przyrodniczym.

Nadal uczestniczymy w całorocznej  akcji zorganizowanej przez nauczycielki biblioteki „Rzucam wszystko i czytam”, oraz pomagamy w odrabianiu zadań domowych uczniom tego potrzebującym.

Tradycyjnie w Świetlicy Dolnej wolontariusze najbardziej realizujący się w pracach plastycznych, pomagali wykonać rzeczy na Kiermasz dla Mamy i Taty oraz na Piknik Rodzinny.

Organizery biurowe z rur kartonowych. Od rodziców dzieci ze świetlicy otrzymaliśmy mnóstwo opakowań po kinder niespodziance. Wykonaliśmy cukierki dla mamy i taty, wraz z wierszykami i cukierkami w środku. Drewniane spinacze ozdabialiśmy wraz z patyczkami do szaszłyków. Rodzice dają nam przez cały rok mnóstwo rolek po papierze toaletowym. Popatrzcie jak można stworzyć sowy szczęścia. Co można wykonać z ramek po grach? Pozytywne tablice dla całego rodzinnego domu. To my je stworzyliśmy.

Wolontariat na 162 % zrzesza już ponad 200 wolontariuszy z klas 3-6,  a nadal nie mamy swojego logo. Zespół ds. Wolontariatu ogłosił konkurs. Pierwsze prace już wpływają do organizatorów. Prosimy o więcej :).

Przypominamy wolontariuszom, że wszelkie akcje oraz plany działań zawarte są na tablicy informacyjnej naprzeciw sali 7. Czytajcie i zgłaszajcie się.

Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie i rzetelną pracę. Życie szkolne młodszych dzieci  jest wzbogacone przez Waszą pracę.

mgr Dorota Bonczyk

 

Comments are closed.