Fizyka wszędzie styka czyli finał 7 edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”


Fizyka wszędzie styka! Pod tym hasłem w Dzień Dziecka 2019 odbył się finał 7 edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy” na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Organizowany konkurs ma na celu popularyzację nauk ścisłych, a przede wszystkim fizyki, głównie wśród młodych osób. Uczestnictwo w konkursie pozwala na wspólne spędzenie czasu oraz naukę fizyki poprzez zabawę. Ponadto uczy kreatywnego myślenia, pracy w grupie oraz majsterkowania.

W konkursie wzięły udział aż 3 drużyny z naszej szkoły. Idea konkursu jest bardzo prosta: uczestnicy grupach mają za zadanie zbudować urządzenie nie większe niż ławka szkolna, które przetransportuje metalową kulkę z jednego końca ławki na drugi wykorzystując jak najwięcej zjawisk fizycznych.


Rysunek 1 Edek i jego maszyna „Ważka”, która zdobyła wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej
Rysunek 2 Tosia, Karolina i Karolina z Pajęczym Kołem
Rysunek 3 Faustyna, Ola Iga i Julka w Krainie Marzeń, na zdjęciu brakuje piątej osoby
z ekipy Weroniki

Spośród 55 urządzeń w kategorii wiekowej 7 i 8 klasy szkoły podstawowej oraz gimnazja uczeń naszej szkoły Edward Pitala z 7b wywalczył sobie wyróżnienie, czego serdecznie mu gratulujemy!

Zabawa była przednia i mamy nadzieję, że w przyszłym roku więcej drużyn z naszej szkoły zgłosi się do udziału w konkursie. Szczególnie, że jest on otwarty na wszystkie kategorie wiekowe od przedszkolaków po drużyny rodzinne. Bardzo dziękujemy także Rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu eksperymentów i dzielnie wspierali uczestników podczas samego finału!

Rysunek 4 Grupowe zdjęcie uczestników konkursu Eksperyment Łańcuchowy z nauczycielką fizyki panią Olą Radko
Comments are closed.