Klasa 3D odwiedziła krakowski Kazimierz i Skałkę

Wycieczka dzieci z klasy 3D na krakowski Kazimierz oraz na Skałkę, do Krypty Zasłużonych. Najciekawszy był stary cmentarz żydowski w Krakowie, zwany również cmentarzem Remu (Remuh), znajduje się on tuż obok synagogi Remu przy ul. Szerokiej 40.

Z dziedzińca przed synagogą Remu na cmentarz prowadzi brama. Cały teren otoczony jest kamiennym murem.

Obiekt należy do najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie. Został założony w 1533 roku. Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z 1552 roku. Dzieci odwiedziły również synagogę Remu, dowiedziały się z ust przewodniczki o zwyczajach żydowskich oraz ich obrządkach religijnych. Oglądnęły piękną architekturę Kazimierza tonącą w porannej mgle, zobaczyły kamienicę rodzinną Heleny Rubinstein, twórczyni najbardziej znanych w świecie kosmetyków.

Potem grupa przeszła na Skałkę, gdzie w kościele Paulinów odwiedziła Kryptę Zasłużonych. Przewodniczka wyjaśniła czym zasłynęli pochowani tam sławni krakowianie.

Wycieczka była żywą lekcją historii a także miała aspekt polegający na wyjaśnieniu, że Rzeczpospolita była zawsze wielokulturowa a Żydzi wnieśli ogromny wkład w rozwój kultury i dobrobytu naszego miasta.

Comments are closed.