Mamo, Tato Pierwszoklasisty!

Drodzy Rodzice Pierwszoklasistów!

Wielkimi krokami zbliża się ważny dzień dla Waszych pociech, ale również dla Was samych – pierwszy dzień szkoły. Już niedługo Wasze dziecko będzie w nowej roli – ucznia szkoły podstawowej. Czeka go wiele zmian m.in.: punktualne wstawanie do szkoły, nauka pisania, czytania oraz liczenia, odrabianie zadań domowych. Sporo tego… Oczywiście każdej zmianie towarzyszy pewne napięcie i niepewność jak to będzie. Ale bez obaw! Czekają na Was wspaniali nauczyciele, którzy zapewnią Waszemu dziecku to, co najważniejsze, poczucie bezpieczeństwa i pokażą jak odnaleźć się w tym nowym dla nich świecie.

Jeżeli nadal obawiacie się, jak to będzie, zachęcam do skorzystania z kilku rad przed pierwszym dzwonkiem szkolnym:

Rozmawiajcie o szkole, starajcie się ją przedstawiać jako miejsce przyjazne dla dziecka, gdzie pozna nowych kolegów i koleżanki oraz wiele nowych i ciekawych rzeczy.

Słuchajcie uważnie swojej pociechy, odpowiadajcie na pytania, wątpliwości waszego dziecka. To normalne, że boimy się nieznanego. Wiedza może być pierwszym krokiem do rozwiania strachu. Dobrym pomysłem jest wspólne oglądanie zdjęć z waszych szkolnych występów, wycieczek itp. Powspominajcie wspólnie zabawne sytuacje z czasów, gdy sami byliście uczniami.

Jeżeli czas wam pozwoli możecie odwiedzić szkołę, do której będzie chodziło Wasze dziecko. W ten sposób Wasza pociecha pozna na spokojnie sam budynek szkoły, ale również drogę, którą będzie pokonywać przez najbliższe kilka lat. Pierwszego dnia będzie mu łatwiej, bo nie wszystko będzie takie całkiem nieznane.

Niezwykle ważne jest również Wasze wsparcie w tych najbliższych dniach. Starajcie się, aby Wasze dziecko czuło, że nie jest w tej sytuacji samo, że może liczyć na Waszą pomoc i zrozumienie. Jeżeli widzicie, że Wasze dziecko denerwuje się już dziś przed pierwszym dniem szkoły, postarajcie się zorganizować zabawę, która w naturalny sposób umożliwi mu rozładowanie negatywnych emocji. Możecie na przykład narysować pierwszy dzień w szkole i omówić rysunek, pobawić się w teatrzyk i zainscenizować sytuację, która budzi lęk. Dobrym pomysłem jest również aktywność fizyczna połączona ze wspierającą rozmową.

Porozmawiajcie również z dzieckiem o tym, że w szkole mogą spotkać go trudne, nieoczekiwane sytuacje i że ma prawo nie wiedzieć, nie rozumieć i że w takich sytuacjach powinien powiedzieć o tym pani nauczycielce.

          Życzę dużo spokoju w tych ostatnich dniach wakacji i pozytywnego nastawienia do szkoły.

          psycholog, Magdalena Lach

Comments are closed.