Niepodległość to trudne słowo

                                                        11 listopada 1918 roku to jedna z najpiękniejszych, ale chyba i najtrudniejszych dat w naszej historii, gdyż  historycznie rzecz ujmując, ma charakter raczej symboliczny. Odzyskiwanie niepodległości było procesem i trwało jeszcze przez następne lata m.in. podczas  powstań, plebiscytów, wojny z bolszewikami. Mimo tego, że obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości  będą jeszcze  kontynuowane, warto przypomnieć już dziś, jak świętowaliśmy  11 listopada w naszej szkole. Obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości towarzyszyło wiele inicjatyw ogólnopolskich i lokalnych, w których staraliśmy się uczestniczyć jako społeczność  szkolna, sami jednak  również byliśmy inicjatorami bardzo wielu przedsięwzięć.

Nasi uczniowie uczestniczyli w imprezach, akcjach, uroczystościach  i konkursach o charakterze patriotycznym, które odbywały się nieprzerwanie od początku września – można tu wymienić choćby dzielnicowy Piknik Patriotyczny, czy  szkolne spotkanie z bohaterem- żołnierzem AK  p. W. Wolnym  i udział w ogólnopolskiej akcji  „BohaterON” w październiku. Ale największy wybór różnych form uczczenia wielkiej rocznicy przyniósł uczniom listopad. Każdy  mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego, co było  wyrazem jego patriotycznego zaangażowania w te niepowtarzalne obchody. Utalentowani artystycznie wybrali  konkurs plastyczny na projekt plakatu niepodległościowego  lub konkurs graficzny „Niepodległość”, lubiący zajęcia techniczne wykonywali kotyliony – klasy młodsze wzięły udział w konkursie na Kokardę Narodową, a starsi uczniowie przygotowywali te symboliczne znaczki podczas aktywnych przerw organizowanych przez SU. Uczniowie kochający sport, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego wybrali się na Bieg Niepodległości, a preferujący śpiew uczestniczyli z wielką radością w ogólnopolskiej akcji  bicia rekordu w śpiewaniu hymnu „Dla Niepodległej”  i śpiewanej lekcji historii. Obchodom towarzyszył prawdziwy wysyp konkursów  szkolnych: konkurs recytatorski „Piękna nasza Polska cała”, konkurs pięknego czytania „Moja ojczyzna – mój dom”,  konkurs na projekt gazetki „Moja niepodległość”, konkurs fotograficzny „Krakowskim szlakiem niepodległości  oraz międzyszkolnych historycznych („Znam Kraków”, „Umarli, abyśmy mogli żyć wolni..”), konkurs  pieśni patriotycznej,  czy  coroczne Dyktando Niepodległościowe. Jakby tego było mało, to i przerwy były zajęte przez gry dydaktyczne (Podchody historyczne – „Radość z niepodległości”), konkursy historyczne poświęcone tematyce niepodległościowej, czy  akcję SU –  „Dzień Języka Ojczystego”. Zgodnie z tradycją naszej szkoły, jak zawsze odbyła się wyjątkowo uroczysta akademia, ukazująca drogi prowadzące Polaków do upragnionej Niepodległości, a Samorząd Uczniowski przygotował debatę „Patriotyzm wczoraj i dziś”

Mam nadzieję, że wbrew tytułowi  nadanemu temu tekstowi, „niepodległość” to  w naszej szkole nie jest trudne słowo, ale dzięki zaangażowaniu, aktywności uczniów jest ono raczej piękne i bardzo radosne, jest  to słowo o biało-czerwonych barwach, które dominowały na szkolnych korytarzach i na klasowych gazetkach. Obchody wyjątkowej rocznicy – 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę nie wygasły, trwają nadal w naszej szkole  i zachęcamy uczniów do udziału w dalszym świętowaniu.

Comments are closed.