Odkrywamy skarby Kopalni Srebra – klasa 3b w Tarnowskich Górach

Tuż przed wielkim świętem górniczym, Barbórką, klasy 3b i 3c wybrały się do Tarnowskich Gór do zabytkowej Kopalni Srebra. Kopalnia, której początki sięgają XVII wieku, skrywa wiele tajemnic, którymi chętnie jednak dzieli się z innymi. Obecnie funkcjomuje tu nowoczesne muzeum, w którym można zapoznać się z metodami wydobywczymi i pracą górników – gwarków od samych początków jej istnienia. To tutaj przyjechała pierwsza na Górnym Śląsku maszyna parowa, wspomagająca pracę górników w kopalni, a srebro, które tu wydobywano trafiało aż do Chin, gdzie produkowano z niego monety.

Po wizycie w muzeum przyszedł czas na założenie kasków i wyprawę w głąb ziemi, szybem Anioł 40 metrów w dół. Tam rozpoczyna się niesamowita podziemna trasa turystyczna. Przewodnik zapowiedział dzieciom, że na koniec wycieczki dostaną prezent… – czerwone, zimne nosy:) Efekt surowych warunków panujących pod ziemią (niska temperatura i wysoka wilgotność). Przejmujące opowieści przewodnika, dźwięki pracy gwarków dobiegające z różnych stron, a do tego przepływ łodziami z szybu Szczęść Boże do szybu Żmija dostarczyły wszystkim niesamowitych wrażeń.

A to nie był koniec atrakcji. Trzy kilometry od Kopalni Srebra wycieczka zatrzymała się w urokliwym parku. Po kilkunastominutowym spacerze cel został osiągnięty – Szyb Sylwester i początek przepięknej trasy turystycznej w Sztolni Czarnego Pstrąga. Kręte schody prowadzące 30 metrów w dół, a potem 600 metrów przepływu łodziami, które przewodnicy odpychali siłą rąk własnych od ciosów. A do tego niesamowite legendy. Po pokłonieniu się św. Barbarze, przyszedł czas, aby wyjść na powierzchnię. I po chwili harców w parku wrócić do autokaru i do domu.

„Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Fantastyczne chwile spędzone w Kopalni Srebra zostały uwiecznione na fotografiach.

Comments are closed.