Szkoła Pamięta – 25 października 2019

                     Obchody 75. Rocznicy Powstania Warszawskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń patriotycznych bieżącego roku. Uczniowie naszej szkoły podobnie jak w ubiegłym roku, uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji  BohaterON, pisząc kartkę z życzeniami do Powstańca Warszawskiego- współcześnie żyjącego bohatera  tamtych tragicznych wydarzeń.

Tym razem uczniowie wykonywali kartki samodzielnie, posługując się dowolną techniką plastyczną. Powstały więc prace ciekawe i różnorodne, epatujące bogactwem patriotycznych symboli, świadczące o zaangażowaniu ich twórców. Zawarte w kartkach życzenia, składane wyjątkowym ludziom – polskim bohaterom, były wyrazem osobistej refleksji i zadumy nad chwalebną i dramatyczną  przeszłością naszej Ojczyzny. Życzenia płynęły prosto z serca, uczniowie dziękowali za wolność, pisali jak bardzo  podziwiają poświęcenie i odwagę powstańców, którzy podczas hitlerowskiej okupacji byli od nich samych niewiele starsi. Niektórzy uczniowie, chcąc wyrazić jak najpiękniej swoją wdzięczność sięgnęli do literatury, cytując  znanych poetów. Inne  teksty miały formę  listów kierowanych bezpośrednio do bohaterskiego powstańca, którego wojenne losy zainspirowały autora.

Takie słowa jak heroizm, odwaga, wolność i nasza wdzięczność  padały najczęściej. Autorzy kartek mieli świadomość, że wykonana  praca zostanie przekazana konkretnej osobie, żyjącemu jeszcze bohaterowi, a jej celem jest podziękowanie  za wolną Polskę, w której żyjemy. Dla wielu uczniów właśnie ten fakt był powodem do wzruszeń, był najbardziej niezwykły.

Warto podkreślić, że napisane przez uczniów kartki kierowane do żyjącej jeszcze osoby, są jednocześnie wyrazem pamięci i hołdu składanego tym wszystkim, którzy odeszli, tym którzy poświęcili swoje  życie abyśmy my – jak podkreślały dzieci – mogli dziś żyć w wolnej i szczęśliwej Polsce.

Zdjęcia kartek i fragmenty życzeń:

„Walka jest wychowawczynią wolności”. A Wy Powstańcy Warszawscy jesteście jej fundamentem. Dziękuję za Wasze poświęcenie, ofiarność oraz heroiczną walkę o niepodległą Ojczyznę    ( Dawid P. kl.6)

Za walkę Waszą dzielną i dumną

Za odwagę wielką, którą mieliście do końca

Za ofiarność ogromną

Za nadzieję, która w Was była

Za hart ducha – dziękujemy

Comments are closed.