Uczniowie naszej Szkoły świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

DLA KAŻDEGO DZIECKA – DZIECIŃSTWO

20 listopada w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się placówki edukacyjne w całej Polsce. Tysiące szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza Szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia między innymi „Niebieski Korowód”. Uczniowie ubrani na niebiesko z błękitnymi balonami oraz plakatami i hasłami wymyślonymi i wykonanymi przez siebie zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie zaprezentowali swoją wiedzę na temat praw dziecka i Konwencji o prawach dziecka. Uczniowie klas starszych wymyślali hasła, wiersze, rymowanki  związane z Konwencją Praw Dziecka i stworzyli z nich bardzo piękną dekorację w Kąciku Szafera. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia z wykorzystaniem materiałów i filmów UNICEF o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Więcej zdjęć – kliknij tutaj
Comments are closed.