W poszukiwaniu tradycji…

Święta wielkanocne tuż tuż… tak więc pora rozpocząć przygotowania. Od czego zacząć? Najlepiej od dowiedzenia się czegoś na ich temat. Klasa 3b postanowiła zasięgnąć informacji w bardzo wiarygodnym źródle – udała się bowiem do Muzeum Etnograficznego. 
Tam, podczas warsztatów, uczniowie dowiedzieli się jak żyło się kiedyś w Krakowie i okolicach. W Izbie Podhalańskiej obejrzeli sprzęty, którymi posługiwano się sto lat temu. Usłyszeli jak spędzano zimę, z czego robi się żurek, który był głównym i niemal jedynem daniem w okresie Wielkiego Postu i wiele innych ciekawostek. 
Później przyszła pora, aby baziowymi palemkami przegonili zimę. Gdy im się to udało, usłyszeli śpiew ptaków, ale nie było prostym zadaniem ich odnalezienie:) Zadanie zostało jednak wykonane:) Symbole wielkanocne umieszczane na świąteczych pisankach też szybko przestały stanowić tajemnicę. A odnalezienie właściwego jaja, wymagało spostregawczości i refleksu:)
A jeszcze należało dowiedzieć się, co wkładano w Wielką Sobotę do koszyczka. Niemal wszystkie zmysły zostały uruchomione …  i koszyczek został pięknie skompletowany.
Ostatnim etapem poszukiwań tradycji były wielkanocne kartki. Dzieci ochoczo zabrały się do pracy, bo przecież dawniej kartki robiło się samemu. Chwila moment i wszystko było już gotowe… 
Comments are closed.