Wolontariat na 162% – Grudzień

Grudzień jest miesiącem obfitującym w akcje charytatywne, dlatego też wielu nauczycieli naszej szkoły organizowało wsparcie dla różnych instytucji, niosąc pomoc potrzebującym. Również nasi wolontariusze zaangażowali się w następujące przedsięwzięcia.

2.12. każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Pomagaliśmy pedagogom specjalnym pracującym w klasach integracyjnych w przygotowaniu tego dnia. Zaangażowaliśmy się również w konkursy plastyczne i literackie pt.: „Podziel się sobą”.

Pomogliśmy pobić Rekord Guinessa, na prośbę dziecka chorego na raka z belgijskiego miasta Morlanwel. Stworzyliśmy łańcuch listów solidarnościowych i przesłaliśmy go do dziesięciu znanych krakowskich instytucji. Akcja miała zasięg międzynarodowy.

W dniu 5. 12. Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji liderzy wolontariatu na 162% docenili 17–stu wolontariuszy pozytywną uwagą w dzienniku, następującej treści:
„Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, pragniemy docenić i wyróżnić uwagą pozytywną, wolontariuszy, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem, wzorową postawą i pracowitością. Gratulujemy!”

W dniach 5 i 6. 12. zbieraliśmy surowce wtórne – makulaturę, baterie i plastik.

W kolejnych dniach wolontariusze dołączyli do akcji Zespołu Charytatywnego i pisaliśmy listy do dzieci ze szpitala w Prokocimiu z oddziału transplantologii i onkologii. Wolontariusz wybierał sobie imię oraz wiek chorego dziecka, oraz pisał list bezpośrednio do tej osoby. Zostawiał również adres szkoły, by chore dziecko mogło odpisać, gdyby zachciało nawiązać kontakt. Zbieraliśmy również drobne prezenty dla nich np.: gry, płyty, puzzle, książki i artykuły papiernicze.

Wolontariusze chętnie pomogli w Kiermaszu Świątecznym. Sprzedawali prace uczniów z różnych klas, dotyczące Świąt Bożego Narodzenia. Tym samym nabywali nowe umiejętności, takie jak: obliczenia pieniężne, marketing sprzedaży, przebojowości i życzliwego podejścia do klientów.

Nauczyciele świetlicy zorganizowali Międzyszkolny konkurs na „Eko – choinkę”. Wolontariusze przygotowali nietypowe, ekologiczne materiały, a reszta należała już do twórczości dzieci i wsparcia wolontariuszy. Pomysły przeszły nasz oczekiwania.

Wolontariusze wraz z dziećmi ze świetlicy wykonywali serca z gliny na kiermasz świetlicowy. Wszyscy mogli nauczyć się, jak wytłoczyć wzór koronki, wałkując glinę wałkiem.

Była to świetna wspólna praca i zabawa. Oto efekty.

mgr Dorota Bonczyk

Comments are closed.