Wolontariat na 162% ma już 180 członków! – listopad

180 wolontariuszy pracuje już w naszej szkole. W tym miesiącu uczestniczyliśmy w wielu akcjach organizowanych przez nauczycieli oraz sami podejmowaliśmy własne inicjatywy.

W dniu 7.11.2016 r. odbyło się drugie szkolenie wolontariuszy na 162 %, w którym uczestniczyło 53 uczniów z kl. 3-6. Na szkoleniu wykład na temat wolontariatu przeprowadziła Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Integracji pani Marta Myrek.

001

Gościem była również pani Anna Myrek wieloletni wolontariusz Placówki Wsparcia Dziennego IKAR, która podzieliła się swoimi doświadczeniami.

002

Przed apelem z okazji Święta Niepodległości pomagaliśmy w wykonaniu dekoracji oraz przygotowywaliśmy ławki dla uczniów w kąciku Szaferka.

8.11 Odbył się finał akcji „Śniadanie daje moc”.

003

Wolontariusze z ogromnym zapałem pomagali paniom R. Szewczyk, A. Król, A. Krawczyk wykonać pyszne i zdrowe kanapki.

W każdy poniedziałek we wszystkich świetlicach wolontariusze czytają dzieciom książki. Działania oparte są na podstawie akcji organizowanej przez n-li biblioteki: „Spotkania z książką”. Dzieci na hasło „Rzucam wszystko i czytam” siadają na dywanie i słuchają czytanych książek wypożyczanych przez wolontariuszy w bibliotece. N-le biblioteki chętnie doradzają wybór książek, dostosowany do wieku uczniów.

006

Kolejną akcją w której uczestniczyliśmy to zbiórka książek dla dzieci z Domu Dziecka oraz Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Akcję organizował Zespół do spraw charytatywnych oraz pani Jola Frankowska.

007

Wolontariusze nie tylko zbierali książki od uczniów, ale też przynosili własne książki, dołączając się tym samym do akcji.
Zbliża się czas zimowy, więc wielką potrzebą jest wspomaganie zwierząt. Również w tym zakresie działaliśmy chętnie. Pani Ania Filek – koordynatorka akcji – prosiła o zbieranie kociej karmy oraz zabawek dla Fundacji „Stawiamy Na Łapy”.

008

W świetlicach szkolnych uczestniczyliśmy w organizacji Konkursu pt. „Plastusiowe zabawy – lepimy ufoludka”. Pomagaliśmy dzieciom w tworzeniu ciekawych prac.

009

16.11. obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły. Wolontariusze pomagali paniom E. Jałosze, E. Pażusze, E. Budzyn w organizacji następujących inicjatyw dla klas 1-3:
•     Klasowy Turniej „Sztafeta Szafera”
•    „Szaferowe Koło Natury”

Z inicjatywy wolontariatu, wolontariusze przeprowadzali w klasach oraz świetlicach krótki quiz o naszym patronie, napisany przez panie E. Pażuchę, E. Jałochę. Zainteresowanie quizem było bardzo duże i dzieci chętnie udzielały odpowiedzi.

Kolejną akcją organizowaną przez Szkolne Koło PCK była zbiórka suchej i mokrej karmy dla psów i kotów z Krakowskiego Schroniska dla Zwierząt. Jak zwykle uczniowie naszej szkoły i wolontariusze nie zawiedli. Przynieśliśmy ogromną ilość pożywienia dla psów i kotów.

30.11 wolontariusze pomagali w organizacji Zabawy Andrzejkowej w świetlicach. Przygotowali wróżby, które zaprezentowali w świetlicach.

Uzdolnieni plastycznie wolontariusze wykonali 12 kartek świątecznych dla emerytowanych nauczycieli naszej szkoły. Nauczyciele otrzymają kartki wraz z życzeniami na święta Bożego Narodzenia.

016

Wolontariusze z klas 6 pomagają również w organizacjach lekcji wychowania fizycznego dla klas 1-2. Małe dzieci potrzebują szczególnej opieki. Wolontariusz zawsze przyda się w takiej sytuacji i chętnie podejmuje czynności opiekuńcze.

Dzieci uczęszczające do świetlic bardzo lubią wizyty wolontariuszy. Należy pochwalić wiele inicjatyw przez nich podejmowanych. Choćby organizacja całorocznego konkursu czystości w świetlicach prowadzonego przez wolontariuszy z kl. 6 czy kabaret aktorsko zagrany przez wolontariusza Marcina z kl. 3g.

017

W grudniu czeka nas wiele pracy. Zapraszam wolontariuszy do uważnego czytania informacji na naszej tablicy i zgłaszania się do udziału w wybranych akcjach.

mgr Dorota Bonczyk

Comments are closed.