Wycieczka klasy 2d śladami Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – wszechstronnie utalentowany artysta, z którego dziełami zapoznała się klasa 2d. Był malarzem, dramatopisarzem, autorem scenografii do sztuk teatralnych, projektantem witraży, projektantem mebli. Słynne witraże, które znajdują się w Kościele Franciszkanów, są obecnie najpiękniejszymi witrażami nurtu Młodej Polski w Polsce i z nimi dzieci zapoznały się na początku wycieczki. Najbardziej ceniony witraż przedstawia postać Boga Ojca w momencie stworzenia świata. Dzieło ukazuje Stwórcę, z którego jednej ręki wypływają cztery żywioły: powietrze, ogień, woda, ziemia. Drugą, uniesioną ręką Bóg Ojciec błogosławi światu, który stwarza.

Pawilon Wyspiański 2000 – budynek o funkcjach wystawienniczych, znajdujący się w krakowskim Starym Mieście, na rogu ulicy Grodzkiej i placu Wszystkich Świętych. Do niego poszła klasa w drugim punkcie wycieczki. Ideę budowy pawilonu zgłosił w ramach Festiwalu Kraków 2000 w roku 1998 Andrzej Wajda, który zaproponował też, by w ścianę frontową budynku wkomponowano trzy niezrealizowane dotychczas witraże Stanisława Wyspiańskiego. Projekt pawilonu opracował krakowski architekt Krzysztof Ingarden. Dzieci zapoznały się z pięknym pawilonem i wypiły gorącą czekoladę.

Pracownia i Muzeum Witrażu, ostatni punkt wycieczki – krakowska instytucja kultury, która łączy założoną w 1902 roku pracownię witrażu (Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żelenski) oraz zorganizowane wokół niej muzeum. Mieści się w historycznej kamienicy przy al. Zygmunta Krasińskiego 23. Muzeum Witrażu zostało założone w 2004 roku przez Piotra Ostrowskiego. Jest efektem nowatorskiej koncepcji tzw. żywego muzeum. Oznacza to, że przestrzeń udostępniona zwiedzającym przeplata się z wciąż funkcjonującą pracownią witrażową, w której artyści cały czas pracują nad nowymi dziełami. W ramach wizyty można więc poznać krok po kroku cały proces powstawania witraża oraz przyjrzeć się, jak wygląda praca nad aktualnymi przedsięwzięciami. Tu dzieci odbyły twórcze warsztaty ze specjalistami.

Comments are closed.