Wolontariat

rok szkolny 2018/2019

REGULAMIN-WOLONTARIATU-NA-162 2018-2019

21 listopada Dzień Życzliwości

Sekcja do zadań specjalnych, pod opieką pań Edyty Jałochy i Elżbiety Pażuchy,  przeprowadziły „obchody” Dnia Życzliwości. Dzień ten obfitował w miłe słowa, gesty, uczynki i angażował wszystkich do podjęcia trudu bycia życzliwym😊

  Klasy otrzymały propozycje quizów, krzyżówek, prac plastycznych…., które miały pomóc w lepszym przeżyciu tego dnia. Ponadto przez szkolny radiowęzeł została nadana audycja poświęcona temu świętu, a gazetka Wolontariatu na 162% również na tę okazję została pięknie przygotowana przez wolontariuszy.

Na ścianach szkoły kolorowo odznaczały się piękne sentencje mówiące o tym co to jest życzliwość oraz „kupony” z miłymi słowami, które każdy mógł w tym dniu ze sobą zabrać:)

     

Wolontariusze pomagają w paździenikowo – listopadowych uroczystościach:

26.11.2018r. Jubileusz XX – lecia Szkoły,

8.11.2018r. „Śniadanie daje moc”

9.11.2018r. bicie rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego.

WYPRAWKA DLA ŻAKA

We wrześniu sekcja do zadań specjalnych pod kierunkiem pań: Edyty Jałochy i Elżbiety Pażuchy wzięła udział w akcji organizowanej corocznie przez Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża „WYPRAWKA DLA ŻAKA”

W ramach akcji przeprowadzona została zbiórka artykułów szkolnych na wyprawkę dla dzieci z rodzin znajdujących się w tragiczne sytuacji materialnej , z rodzin wielodzietnych, a także wychowywanych przez samotnych rodziców.

Zaangażowanie uczniów naszej szkoły przerosło oczekiwania. W bardzo krótkim czasie udało się zgromadzić wyprawki dla wielu dzieci, które na nie czekały. Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY:)

 

rok szkolny 2017/2018

Warsztaty PAH

24 maja Wolontariusze na 162% pod opieką pań: Ewy Sobczyk, Edyty Jałochy i Elżbiety Pażuchy wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez Polską Akcję Humanitarną. Uczniowie w atrakcyjny sposób dowiedzieli się o problemach jakich doświadczają ludzie w Afryce. Zajęcia były tak ciekawe, że trzy godziny upłynęły niezauważenie. Nasi wolontariusze zostali pochwaleni za bardzo twórczą i aktywna postawę. Warsztaty bardzo nam się podobały. Mamy nadzieję na kontynuację współpracy z PAH w przyszłym roku szkolnym. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i zajęcia.

 

W lutym i marcu wolontariusze szczególnie skupili się na pomocy w  „promocji” szkoły. Bardzo aktywnie włączyli się w Dni Otwarte  zarówno te dla przyszłorocznych pierwszoklasistów jak i czwartoklasistów. Ubrani na galowo godnie reprezentowali szkołę, oprowadzali dzieci i rodziców po budynku i prezentowali bardzo ciekawie przygotowane warsztaty.

Ponadto realizowali zaplanowane przez sekcje prace między innymi brali udział w:

6-9.02. Kiermaszu walentynkowym

21.03. Konkursie na Palmę Wielkanocną

22-23.03. Kiermaszu Wielkanocnym

Opracowali również  kalendarz świąt nietypowych na nadchodzący miesiąc. Pomagali w odrabianiu zadań domowych młodszym kolegom, prowadzili prace porządkowo-dekoracyjne w świetlicy oraz zabawy z dziećmi.

W sekcji rekreacyjno-sportowej chłopcy przeprowadzali z dziećmi na świetlicy zabawy przy muzyce, zajęcia ruchowe, rozmawiali z młodszymi kolegami na temat sposobów spędzania wolnego czasu, sportu oraz  zainteresowań wychowanków. Ponadto chłopcy sędziowali mecz piłki nożnej klas 5, włączali się w tworzenie ozdób wielkanocnych oraz pomagali przy pracach porządkowych w szkole (np. noszenie ławek na szkolny apel).

Grudzień to dla wolontariuszy czas wytężonej pracy. Uczniowie angażowali się w wiele akcji organizowanych na terenie szkoły. Jedną z nich była inicjatywa pod hasłem „Wyczaruj anioła”. Anioły najpierw wypiekano z masy solnej, a następnie wiele godzin malowano. W kolejnym etapie prezenty były pakowane. W efekcie przed samymi świętami Bożego Narodzenia wolontariusze z gimnazjum przekazali je wraz z życzeniami do Przytuliska św. Brata Alberta dla bezdomnych kobiet. Osoby obdarowane były bardzo szczęśliwe, że ktoś o nich pamiętał w ten szczególny czas. Wolontariusze już obiecują, że postarają się umilić następne święta potrzebującym.

Cieszymy się, że bożonarodzeniowa akcja zjednoczyła wolontariuszy ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

W grudniu wolontariusze bardzo mocno wspierali akcje charytatywne – „Szlachetna Paczka”, paczka żywnościowa PCK, Gwiazdka dla zwierzaków.

Również w ostatnim miesiącu roku wolontariusze włączyli się w akcję czytania bajek terapeutycznych dla klas 0-3 w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

        

opiekunki wolontariuszy na 162%: Edyta  Jałocha i Elżbieta Pażucha

 

W listopadzie, z okazji DNIA ŻYCZLIWOŚCI. Wolontariuszki na 162%, pod okiem pani Edyty Jałochy oraz pani Elżbiety Pażuchy, wzięły udział w akcji „Marzycielska poczta”. Uczennice postanowiły przekazać iskierkę ciepła i radości chorym dzieciom. Spotkały się, by wspólnie pisać listy. Po zapoznaniu się z profilami dzieci znajdującymi się na (stronie www.marzycielska poczta.pl ), ich zainteresowaniami i marzeniami, zabrały się ochoczo do pracy. Napisały mnóstwo pełnych przyjaznych słów listów, przepięknie ozdobionych i zaopatrzonych w drobne upominki.
Do akcji, za sprawą pani Ewy Sobczyk, na lekcjach języka polskiego dołączyły się również uczniowie z klas 4f, 5a, 5c, 6e.

E. Jałocha, E. Pażucha

rok szkolny 2017/2018

 

rok szkolny 2016/2017