Wolontariat

rok szkolny 2019/2020

W sobotę 22.02.2020r. młode narciarki i narciarze wywalczyli złote medale w zawodach „Na nartach po uśmiech”. Nie zjeżdżali jednak tylko dla siebie – zdobyli je dla chorych koleżanek i kolegów – Podopiecznych fundacji Alma Spei. Złote medale i pamiątkowe dyplomy trafiły właśnie do małych Pacjentów, sprawiając im ogromną radość. Dziękujemy Julii Urbanek i Bartoszowi Zębali z kl.4b i Michalinie Wolak z kl.5f za udział oraz wsparcie zawodów – Wasze serca są naprawdę szczerozłote!
WOLONTARIAT NA 162% na PÓŁMARATONIE KRÓLEWSKIM
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, reprezentując Gminę Miejską Kraków 13 października 2019 roku zorganizował kolejną edycję imprezy biegowej, jaką był 6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski!
Organizacja tak olbrzymiego wydarzenia, w którym wzięło udział 8363 zawodników, była ogromnym wyzwaniem. Przeprowadzenie tak dużej międzynarodowej imprezy nie byłoby możliwe bez zaangażowania ze strony krakowskich szkół. Dzięki pomocy wolontariuszy również z naszej szkoły, można było odpowiednio przygotować imprezę, zapewnić bezpieczeństwo na trasach biegów, płynną obsługę zawodników oraz stworzyć niepowtarzalny klimat sportowego święta.
Nasi uczniowie, w liczbie 25 osób wraz z opiekunami p. Piotrem Szafrańcem, p. Tomaszem Gościńskim, p. Sylwią Bróg i p. Elżbietą Pażuchą, wybrali się na wyznaczone wcześniej punkty żywieniowe na rowerach. Zatem połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.
MIKOŁAJ DLA STASIA
Wolontariat na 162% dziękuje za wsparcie w przeprowadzeniu akcji mikołajkowej dla Grzecznego Chłopca Stasia podopiecznego Hospicjum dla Dzieci Alma Spei. Mikołaj odwiedził go spełniając dziecięce marzenia.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Z okazji tego święta Wolontariat na 162 % przygotował kilka „życzliwych” aktywności:
1. Drzewo życzliwości:
Uczniowie przypinali na „Drzewo życzliwości” wycięte dłonie z miłym, życzliwym słowem lub sentencją.
2. Poczta życzliwości:
Na dyżurce klas młodszych znajdowała się skrzynka życzliwości. Do piątku uczniowie wrzucali do niej listy, pozdrowienia, kartki i życzenia kolegom, koleżankom i wszystkim pracownikom szkoły, z miłym, życzliwym słowem. Wolontariusze w przyszłym tygodniu dostarczą je do adresatów.
3. Konkurs na Królową i Króla Życzliwości:
w Dniu Życzliwości klasy odwiedzili wolontariusze i przybliżyli uczniom w kilku słowach to święto. W klasach odbyły się wybory Króla i Królowej Życzliwości, którzy otrzymali okolicznościowe dyplomy.

SZKOLENIE WOLONTARIUSZY
19 listopada 2019 r. obyło się w naszej szkole szkolenie wolontariuszy prowadzone przez pracownika fundacji „Alma Spei”, z którą w tym roku szkoła współpracuje. Tematem spotkania było hasło „Razem Pomagamy”. Dowiedzieliśmy się czym jest „hospicjum”, kim fundacja opiekuje się, jacy są podopieczni, jak fundacja pomaga podopiecznym i ich bliskim oraz jak szkoła może włączyć się w tą pomoc.
WOLONTARIAT MARATON
Dnia 19 września 2019r. wolontariusze na 162% wzięli udział w organizacji 6. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego, który odbędzie się 13.10.2019r. na ulicach Krakowa. Praca uczniów polegała na pakowaniu pakietów startowych. Zadaniem uczniów było pakowanie worków i składanie agrafek po 4 sztuki. Nie było to trudne zadanie, ale dosyć monotonne. Pokazało jednak uczniom, że każda praca jest ważna i przynosi wymierny efekt.

 

WOLONTARIAT NA 162% NA START
Dnia 05.09. szkolny Wolontariat na 162% rozpoczął pracę podczas szkolenia do wolontariuszy. Uczniowie zapoznali się z planem pracy na najbliższy rok.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY! W GRUPIE SIŁA!
REGULAMIN WOLONTARIATU NA 162 – 2019/2020

rok szkolny 2018/2019

REGULAMIN-WOLONTARIATU-NA-162 2018-2019
14 lutego Warsztaty PAH
W walentynkowe popołudnie 14 lutego 2019 roku Wolontariusze na 162 % uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Polską Akcję Humanitarną (PAH). Spotkanie było okazją do wspólnej zabawy i integracji podczas gry taktycznej. Była to jednak przede wszystkim sposobność poznania problemów kontynentu afrykańskiego, a szczególnie państw ubogich w wodę. Uczestnicy gry mieli za zadanie tak gospodarować posiadanymi przywilejami, aby zdobywać kolejne punkty i gromadzić dobra potrzebne do zapewnienia bytu rodzinie. Dzięki warsztatom uczniowie zapoznali się ze sposobami działania organizacji humanitarnej PAH. Dla wszystkich uczestników było to ciekawe doświadczenie. Już niebawem następne warsztaty.

21 listopada Dzień Życzliwości

Sekcja do zadań specjalnych, pod opieką pań Edyty Jałochy i Elżbiety Pażuchy,  przeprowadziły „obchody” Dnia Życzliwości. Dzień ten obfitował w miłe słowa, gesty, uczynki i angażował wszystkich do podjęcia trudu bycia życzliwym😊
  Klasy otrzymały propozycje quizów, krzyżówek, prac plastycznych…., które miały pomóc w lepszym przeżyciu tego dnia. Ponadto przez szkolny radiowęzeł została nadana audycja poświęcona temu świętu, a gazetka Wolontariatu na 162% również na tę okazję została pięknie przygotowana przez wolontariuszy.
Na ścianach szkoły kolorowo odznaczały się piękne sentencje mówiące o tym co to jest życzliwość oraz „kupony” z miłymi słowami, które każdy mógł w tym dniu ze sobą zabrać:)
     

 

Wolontariusze pomagają w paździenikowo – listopadowych uroczystościach:

26.11.2018r. Jubileusz XX – lecia Szkoły,

8.11.2018r. „Śniadanie daje moc”

9.11.2018r. bicie rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego.

WYPRAWKA DLA ŻAKA

We wrześniu sekcja do zadań specjalnych pod kierunkiem pań: Edyty Jałochy i Elżbiety Pażuchy wzięła udział w akcji organizowanej corocznie przez Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża „WYPRAWKA DLA ŻAKA”

W ramach akcji przeprowadzona została zbiórka artykułów szkolnych na wyprawkę dla dzieci z rodzin znajdujących się w tragiczne sytuacji materialnej , z rodzin wielodzietnych, a także wychowywanych przez samotnych rodziców.

Zaangażowanie uczniów naszej szkoły przerosło oczekiwania. W bardzo krótkim czasie udało się zgromadzić wyprawki dla wielu dzieci, które na nie czekały. Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY:)

 

rok szkolny 2017/2018

Warsztaty PAH

24 maja Wolontariusze na 162% pod opieką pań: Ewy Sobczyk, Edyty Jałochy i Elżbiety Pażuchy wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez Polską Akcję Humanitarną. Uczniowie w atrakcyjny sposób dowiedzieli się o problemach jakich doświadczają ludzie w Afryce. Zajęcia były tak ciekawe, że trzy godziny upłynęły niezauważenie. Nasi wolontariusze zostali pochwaleni za bardzo twórczą i aktywna postawę. Warsztaty bardzo nam się podobały. Mamy nadzieję na kontynuację współpracy z PAH w przyszłym roku szkolnym. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i zajęcia.

W lutym i marcu wolontariusze szczególnie skupili się na pomocy w  „promocji” szkoły. Bardzo aktywnie włączyli się w Dni Otwarte  zarówno te dla przyszłorocznych pierwszoklasistów jak i czwartoklasistów. Ubrani na galowo godnie reprezentowali szkołę, oprowadzali dzieci i rodziców po budynku i prezentowali bardzo ciekawie przygotowane warsztaty.

Ponadto realizowali zaplanowane przez sekcje prace między innymi brali udział w:

6-9.02. Kiermaszu walentynkowym

21.03. Konkursie na Palmę Wielkanocną

22-23.03. Kiermaszu Wielkanocnym

Opracowali również  kalendarz świąt nietypowych na nadchodzący miesiąc. Pomagali w odrabianiu zadań domowych młodszym kolegom, prowadzili prace porządkowo-dekoracyjne w świetlicy oraz zabawy z dziećmi.

W sekcji rekreacyjno-sportowej chłopcy przeprowadzali z dziećmi na świetlicy zabawy przy muzyce, zajęcia ruchowe, rozmawiali z młodszymi kolegami na temat sposobów spędzania wolnego czasu, sportu oraz  zainteresowań wychowanków. Ponadto chłopcy sędziowali mecz piłki nożnej klas 5, włączali się w tworzenie ozdób wielkanocnych oraz pomagali przy pracach porządkowych w szkole (np. noszenie ławek na szkolny apel).

Grudzień to dla wolontariuszy czas wytężonej pracy. Uczniowie angażowali się w wiele akcji organizowanych na terenie szkoły. Jedną z nich była inicjatywa pod hasłem „Wyczaruj anioła”. Anioły najpierw wypiekano z masy solnej, a następnie wiele godzin malowano. W kolejnym etapie prezenty były pakowane. W efekcie przed samymi świętami Bożego Narodzenia wolontariusze z gimnazjum przekazali je wraz z życzeniami do Przytuliska św. Brata Alberta dla bezdomnych kobiet. Osoby obdarowane były bardzo szczęśliwe, że ktoś o nich pamiętał w ten szczególny czas. Wolontariusze już obiecują, że postarają się umilić następne święta potrzebującym.

Cieszymy się, że bożonarodzeniowa akcja zjednoczyła wolontariuszy ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

W grudniu wolontariusze bardzo mocno wspierali akcje charytatywne – „Szlachetna Paczka”, paczka żywnościowa PCK, Gwiazdka dla zwierzaków.

Również w ostatnim miesiącu roku wolontariusze włączyli się w akcję czytania bajek terapeutycznych dla klas 0-3 w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

        

opiekunki wolontariuszy na 162%: Edyta  Jałocha i Elżbieta Pażucha

W listopadzie, z okazji DNIA ŻYCZLIWOŚCI. Wolontariuszki na 162%, pod okiem pani Edyty Jałochy oraz pani Elżbiety Pażuchy, wzięły udział w akcji „Marzycielska poczta”. Uczennice postanowiły przekazać iskierkę ciepła i radości chorym dzieciom. Spotkały się, by wspólnie pisać listy. Po zapoznaniu się z profilami dzieci znajdującymi się na (stronie www.marzycielska poczta.pl ), ich zainteresowaniami i marzeniami, zabrały się ochoczo do pracy. Napisały mnóstwo pełnych przyjaznych słów listów, przepięknie ozdobionych i zaopatrzonych w drobne upominki.
Do akcji, za sprawą pani Ewy Sobczyk, na lekcjach języka polskiego dołączyły się również uczniowie z klas 4f, 5a, 5c, 6e.

E. Jałocha, E. Pażucha

rok szkolny 2017/2018

rok szkolny 2016/2017