Warsztaty plastyczne w czasie Dnia Otwartego, a także te prowadzone z uczniami klas młodszych, pozwoliły nam z plastikowych zabawek lub ich części, papierów, lub innych drobnych przyniesionych przez uczniów niepotrzebnych przedmiotów stworzyć ogromną bardzo kolorową kompozycję. Nadaliśmy przedmiotom nowe znaczenia, stały się częścią naszego planu, naszego działania, aż w końcu naszego dzieła. Była to również okazja do wspólnego działania, rozmów o plastiku obecnym w naszej codzienności, o przetwarzaniu, segregowaniu, a więc do budowania świadomości ekologicznej naszych uczniów. Oczywiście nasze działania artystyczne nie były systemowym rozwiązaniem problemu nadmiaru plastiku, ale stanowiły niewątpliwie okazję do zwrócenia uwagi na ochronę środowiska.
W końcu rezultat naszej pracy pozwoli nam w praktyce wprowadzać pojęcia faktury, barwy i jej temperatury, gamy barwnej, rodzajów kompozycji…. Nie po raz pierwszy sięgamy po materiały wtórne, pokazując naszym uczniom jak kreatywnie je wykorzystywać i jak mogą stać się punktem wyjścia w procesie twórczym.
Jeszcze raz wszystkim dziękujemy,
Maria Śmigla
Katarzyna Hańderek
Katarzyna Wójcik