Jest taki dzień w roku, który obchodzimy w Polsce na niebiesko. Ten dzień to 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym roku, z uwagi na przerwę wielkanocną, zdobywaliśmy lub poszerzaliśmy wiedzę o autyzmie w minionym tygodniu.

Korzystając z materiałów Fundacji Jasia i Małgosi, filmów, kreatywności i doświadczenia nauczycieli, dzieci i młodzież zanurzały się w świecie, który dla większości jest bardzo różny od tego w którym funkcjonują na co dzień.

Nie dla wszystkich. Jesteśmy szkołą integracyjną i częścią naszej szkolnej społeczności są osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które doskonale wiedzą o czym mowa. Osoby, które dzięki wiedzy i świadomości innych mogą czuć się w szkole coraz bardziej zrozumiane i akceptowane, mimo swoich trudności.

Dowiedzieliśmy się, że według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie u 1 na 100 osób diagnozuje się autyzm. Oznacza to, że w Polsce mówimy o liczbie 400.000 osób z zaburzeniami o tym charakterze. Dlatego właśnie tak ważne jest poznanie ich funkcjonowania.

Czym jest autyzm?

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania  i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej (www.jim.org)

Każdemu polecamy obejrzenie króciutkiego filmiku, który choć odrobinę przybliży sytuację osób z autyzmem, którym towarzyszy nadwrażliwość zmysłowa:

 https://www.youtube.com/watch?v=ycCN3qTYVyo

Wyobraźmy sobie, jakim wyzwaniem są dla osoby z autyzmem codzienne czynności.

Łatwiej będzie nam zrozumieć, nie oceniać, udzielić wsparcia, funkcjonować w zgodzie na drugą osobę mimo jej odmienności. Każdy z nas jest inny i każdy ma prawo taki być 🙂