Po kilku lekcjach poświęconych lekturze „Akademia pana Kleksa” uczniów z klasy 4b czekała niespodzianka – otrzymali list od głównego bohatera książki:

Drogie Dzieci!

Bardzo się cieszę, że przeczytaliście książkę o mojej niezwykłej akademii – mam nadzieję, że w Waszej szkole też jest tak wesoło i kolorowo, jak u nas.

Niestety nie mogę się z Wami spotkać, ponieważ przebywam na Księżycu, gdzie pomagam moim przyjaciołom leczyć chore gwiazdy. Chciałbym jednak, żebyście wykonali dla mnie kilka prac.

Przeczytajcie poniższą instrukcję i postępujcie zgodnie z zapisanymi w niej wskazówkami, a gwarantuję Wam, że zostaniecie odpowiednio nagrodzeni!!

Pozdrawiam Was  i życzę samych piątek i szóstek!

Ambroży Kleks

Dziewczynki i chłopcy, zachęceni przez niezwykłego nauczyciela, z ochotą zabrali się do pracy i wykonali piękne portrety pana Ambrożego, plany jego szkoły dla nowych uczniów, przygotowali jadłospisy z niezwykłymi potrawami i ułożyli plany lekcji na nowy rok szkolny. Okazało się też, że nikt nie ma problemu z porozumiewaniem się w języku szpaka Mateusza. Pracy towarzyszyła wesoła muzyka z filmu, a dzieci z radością śpiewały ulubione piosenki.