Minuta ciszy w godzinę „W”, msza święta w kościele Mariackim i uroczystości na pl. Matejki. Tak Kraków uczci pamięć o bohaterach stolicy.

– Młodzi ludzie, tacy sami jak ci, którzy dziś chodzą po ulicach Krakowa czy Warszawy, poszli walczyć o wolną Polskę. Dokonali wielkiego wyboru. Powstanie Warszawskie dało jasny sygnał światu: Polska jest i będzie walczyła o swoją niepodległość, a Polacy oddadzą za nią ostatnią kroplę krwi. Jak co roku, w rocznicę Powstania Warszawskiego spotkajmy się, aby oddać hołd tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za te 63 dni heroizmu. Pokażmy dumę z naszej historii! Serdecznie zapraszam na krakowskie obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Powstanie Warszawskie. Uroczystości w Krakowie 1 sierpnia 2023:

godz. 17 – minuta ciszy w godzinę „W”, Rynek Główny przed bazyliką Mariacką,

godz. 17:02 – msza święta w bazylice Mariackiej w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność. Po mszy przemarsz ul. Floriańską na pl. Matejki,

godz. 18:30 – uroczystości z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki.

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 79. rocznicy Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia o godz. 17.00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający jedną minutę.

___

Źródło: lovekrakow.pl