W zeszłym tygodniu uczniowie klas 3a i 3c omawiali tematy z kręgu „Razem lepiej”. Mówili o trudnościach, jakie w życiu codziennym napotykają osoby z niepełnosprawnościami. Ale na tym się nie skończyło, gdyż sami mogli „wejść” w świat osób niewidomych.

Stało się to za sprawą warsztatów sensorycznych w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Podczas zajęć „W stronę ciemności” przewodnikami były osoby niewidzące i niedowidzące. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć jak wygląda książka dla osób niewidomych czy przybory zapobiegające oparzeniu się wrzątkiem, ale także przejść mając zakryte oczy i używając laski. Poznali psa-przewodnika, który odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu swojego opiekuna.  Mogli przekonać się na własnej skórze, że osoby niewidzące mogą uprawiać różne sporty, np. karate.

Największe wrażenie zrobiło na dzieciach wejście w całkowity świat ciemności. Przez pół godziny poruszały się w zupełnych ciemnościach wykonując codzienne czynności. Musiały przejść przez „ruchliwą” ulicę, zrobić zakupy na targu, przygotować sobie posiłek czy wejść na mostek i z niego zejść. Niby proste, a jednak w całkowitych ciemnościach, nawet to co proste okazuje się niezwykle skomplikowane.

Czas spędzony w Centrum Nauki i Zmysłów pokazał dzieciom jak trudno jest być osobą z niepełnosprawnościami, ale przy okazji mieli okazję poznać niesamowitych ludzi, którzy pomimo swoich niepełnosprawności mogą, chcą i potrafią pracować i cieszyć się życiem.