Klasy 2a i 2c rozpoczęły realizację międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki” od samodzielnego przeczytania książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”.

Realizując treści programowe oparte o tematykę detektywistyczną, drugoklasiści rozwiązywali zagadki logiczne, mające doprowadzić uczniów do rozwikłania kilku spraw detektywistycznych.

Głównymi założeniami zajęć było, aby w inny niż dotychczas sposób, rozwijać u dzieci logiczne i twórcze myślenie, urozmaicić zajęcia, a także zaciekawić uczniów pracą detektywa.

Dzieci nie spodziewały się, że tego dnia będą odkrywać „kto wkradł się do agencji detektywistycznej i zabrał tajne akta”. Uczniowie byli podzieleni na zespoły. Każdy zespół miał do rozwiązania zagadki w oparciu o tajne akta sprawy. Rozwiązaniu zagadek towarzyszyły niezwykłe emocje. Każda grupa musiała między innymi odkryć, co jest zapisane tajemniczym szyfrem, rozwiązać zagadkę logiczną oraz matematyczną, zidentyfikować odciski palców. Poprawne rozwiązanie wszystkich zadań pozwoliło odkryć hasło, dzięki któremu każdy z uczestników zabawy otrzymał swoją legitymacje detektywa.

Cały ten dzień był dla dzieci niesamowitym przeżyciem. Bardzo cieszyli się, że mogą zabawić się w detektywa i spędzić czas w inny niż dotychczas sposób.

Na zakończenie tygodnia z detektywem Pozytywką, uczniowie udali się do Teatru Groteska na spektakl o przygodach właśnie detektywa Pozytywki:) Znając treść książki i mając już wprawę w rozwiązywaniu zagadek, dzieci nie mogły się oprzeć, aby nie pomóc detektywowi… całe szczęście, że pomoc widzów była częścią przedstawienia 😉